Kampüs Dışı Erişim Bilgilendirme

 

KÜTÜPHANE KAYNAKLARINA (VERİTABANLARINA) KAMPUS DIŞINDAN ERİŞİM AYARLARI

Genel Açıklama

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı bünyesinde her yıl ücreti karşılığında erişim hakkı satın alınan sanal kütüphanelere erişim izni sadece Üniversite IP' lerine verilmektedir. Üniversite IP' leri dışındaki diğer tüm kurum ve kullanıcılar, IP' leri tanımlı olmadığı için sanal kütüphanelere erişemezler. Ancak satıcı firmalar gerekli güvenlik şartlarını sağlamaları karşılığında üniversite personelinin evlerinden girişine izin vermektedirler. Bu amaçla Üniversitemiz Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından PROXY (Vekil) sunucu kurulmuş olup personelimizin kullanımına açılmıştır. PROXY sisteme bağlanmak için gerekli ayarlar aşağıdaki şekilde yapılmalıdır. Ayarlar yapıldıktan sonra bağlanmak istediğiniz ilk sayfada sizden kullanıcı adı ve şifre istenecektir. Kullanıcı adı kısmına @erdogan.edu.tr uzantılı e.mail adresinizi (@erdogan.edu.tr yazmadan) ve şifre kısmına e.mail şifrenizi yazmalısınız.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 • İlgili sanal kütüphane firmasının kullanım ilkeleri ve indirme (download) ilkelerine uymalısınız. Sistematik download (FlashGet vb. programlarla toplu indirme) kesinlikle yasaktır!
 • Bu sistemden tüm akademik/idari personelimiz yararlanabilir.
 • Sanal Kütüphanelerle işleminiz bittiğinde PROXY ayarlarını tekrar pasifleştirmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde yapacağınız tüm internet bağlantıları üniversitemiz ağı üzerinden yapılacaktır.
 • Size tahsis edilen e.mail adreslerinizi ve şifrelerinizi kesinlikle bir başkasına vermeyiniz. Yasal bir işlemde bütün sorumluluğun e.mail sahibinin olduğunu unutmayınız.
 • Yapacağınız tüm internet bağlantıları sistemimiz tarafından kayıt altında tutulmaktadır.

  Kısaca Nasıl Çalıştırılır

  İnternet explorer için tıklayınız.

  Chrome için tıklayınız.

  Mozilla için tıklayınız.

  Android için tıklayınız.

RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ -BİDB-2016