E-İmza Sürücü Kurulumu

UYARI: Google Chrome tarayıcısı Java eklentisine desteğini çektiğinden dolayı imzalarınızı Mozilla Firefox veya Yandex tarayıcılarını kullanarak atabilirsiniz!
 

Windows Tabanlı İşletim Sistemleri İçin

 1. Öncelikle bilgisayarınızda Java yazılımının kurulu olması gerekmektedir. Bilgisayarınızda Java yazılımı kurulu değilse işletim sisteminin türüne göre aşağıdaki Java 8 sürümlerinden birini kurunuz.

  Not: Bilgisayarınızda kurulu Windows işletim sistemi 32bit mi 64bit mi öğrenmek için Denetim Masası -> Sistem ayarları sayfasında Sistem Türü değerine bakılabilir.

   

 2. Kamu Sertifikasyon Merkezi Sürücü Yükleme Servisi sayfasından işletim sistemininizin versiyonu ve tipini seçiniz (Adım 1). Adım 2'de kart okuyucunuzun türüne göre uygun butonu seçerek Sürücüleri Göster butonuna tıklayınız. Adım 3'te ise size gönderilen kartın türünü seçiniz. Açılan sayfadadaki Sürücüleri İndir linklerinde yer alan sıkıştırılmış dosyaları açtıktan sonra bilgisayarınıza kurunuz. 

 3. Son aşamada üniversitemiz Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS) için gerekli yazılımlar kurulmalıdır. İşletim sisteminizin türüne göre aşağıdaki sayfalarda gerekli yazılımı indirip bilgisayarınıza kurunuz.
 

MacOS Tabanlı İşletim Sistemleri İçin

 1. Öncelikle bilgisayarınızda Java yazılımının kurulu olması gerekmektedir. Bilgisayarınızda Java yazılımı kurulu değilse aşağıdaki Java JRE ve JDK paketlerini kurunuz.

   

 2. Kamu Sertifikasyon Merkezi Sürücü Yükleme Servisi sayfasından işletim sistemininizin versiyonu ve tipini seçiniz (Adım 1). Adım 2'de kart okuyucunuzun türüne göre uygun butonu seçerek Sürücüleri Göster butonuna tıklayınız. Adım 3'te ise size gönderilen kartın türünü seçiniz. Açılan sayfadadaki Sürücüleri İndir linklerinde yer alan sıkıştırılmış dosyaları açtıktan sonra bilgisayarınıza kurunuz. 

 3. Bu aşamada aşağıda linki verilen Imzager uygulamasını bilgisayarınıza kurunuz.

   

 4. Son olarak üniversitemiz Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS) için aşağıda linki verilen gerekli yazılımı indirip bilgisayarınıza kurunuz.