Birim Hakkında

Üniversitemiz bünyesindeki Merkez Zihni Derin Yerleşkesi ile il ve ilçelerdeki diğer yerleşkelerde internet hizmeti verilmektedir. Bunun yanında ağ cihazlarının bakımı, internet alt yapısı, sunucu hizmetleri, web hizmetleri gibi alanlarda da hizmet verilmektedir.

ULAKNET tarafından sağlanan Metro Ethernet hattımız, Zihni Derin Yerleşkesi'ne 2000 Mbps’ lik bir bağlantı sağlarken (Şehirlerarası 2000 Mbps ve Şehiriçi 1250 Mbps); uzak birimlere İyidere YDYO 10 Mbps, Turgut Kıran Denizcilik Fakültesi 100 Mbps, Güneysu FTRYO 60 Mbps, Ardeşen Turizm Fakültesi 150 Mbps, Pazar Ziraat Fakültesi 90 Mbps’lik bağlantı, Sağlık Bilimleri Fakültesi 150 Mbps, Teknik Bilimler MYO 90 Mbps, Sosyal Bilimler MYO 70 Mbps, Tıp Fakültesi 100 Mbps, Fındıklı Uygulamalı Bilimler YO 80 Mbps, Diş Hekimliği Fakültesi 200 Mbps ve Eğitim Fakültesi 150 Mbps’lik internet bağlantısı ulaştırmaktadır. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi altyapısında kurulan Firewall (Güvenlik Duvarı) sunucusu ile korunmakta, DNS & DHCP sunucularıyla hizmet vermektedir.

Web hizmetleri ve online hizmetler için; Web Sunucusu, Öğrenci Bilgi Sistemi, Personel Bilgi Sistemi, Elektronik Belge Yönetim Sistemi sanal sunuculara kurulmuş olup şu an için bünyemizde çalışan akademik, idari personelimize ve üniversitemizde öğrenim gören öğrencilerimize aktif bir şekilde hizmet vermektedir. Üniversitemiz Kütüphane Bilgi Belge Otomasyon Programı (YORDAM) ve BAP Otomasyonu sanal bir sunucuda kurulmus olup aktif bir şekilde hizmet vermektedir. Ayrıca Proxy ve VPN hizmeti olup kütüphane veritabanlarına dışarıdan erişim sağlanmıştır.

Bilgi İşlem Merkezi Sistem Odasında cihazlar;
  • 1 adet Metro sonlandırıcı Switch,
  • 1 adet Firewall,
  • 1 adet Log Yönetim Cihazı,
  • 3 adet Fiziksel Sunucu,
  • 1 adet Disk Ünitesi,
  • 1 adet Sunucu Yedekleme Ünitesi,
  • 1 adet Omurga Switch, 4 adet switch, 2 adet Wireless Controller ve 355 adet Wireless Cihazı bulunmaktadır.

Üniversitemiz Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, gelişen bilişim teknolojilerini sürekli takip etmekte ve yeni uygulamalarla üniversitemize bilişim hizmetini sürdürmektedir. Üniversitemiz bünyesinde çıkabilecek sorunlara anında müdahale edebilmekte ve gerekli hizmetler sağlanmaktadır.