Birim Hakkında

 

Birim Hakkında

Üniversitemiz bünyesindeki Merkez Milli Piyango Eğitim Kampüsü ile il ve ilçelerdeki diğer yerleşkelerde internet hizmeti verilmektedir. Bunun yanında ağ cihazlarının bakımı, internet alt yapısı, sunucu hizmetleri, web hizmetleri gibi alanlarda da hizmet verilmektedir.

ULAKNET tarafından sağlanan Metro Ethernet hattımız, Milli Piyango Eğitim Kampüsüne 20 Mbps’ lik bir bağlantı sağlarken; uzak birimlere (Turgut Kıran Denizcilik Yüksekokulu, Ardeşen MYO, Pazar MYO G.SHDSL desteğiyle 2 Mbps’lik bağlantı ve Rize MYO, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Tıp Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Fındıklı MYO ve Eğitim Fakültesi’ne Noktadan Noktaya Metro Ethernet bağlantı tipi ile 5 Mbps’lik internet bağlantı verilmektedir. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi altyapısında kurulan Firewall(Güvenlik Duvarı) sunucusu ile korunmakta, DNS & DHCP sunucularıyla hizmet vermektedir. Bunun yanında Güvenlik Sistemi, gereksiz trafikleri(p2p gibi) önleyici, Gelen-Giden tüm mailleri filtreleme ve koruması için antispam, antivirüs sunucu kurulmuş olup ve kullanıcı kontrolü için IPS Sistemi ile sağlanmaktadır.

Web hizmetleri ve online hizmetler için; Web Sunucusu, Öğrenci Bilgi Sistemi, Personel Bilgi Sistemi, Kütüphane Programı, Taşınır Sistemler (sgb.net) Sunucuları ve kurumsal mail hizmetleri için Mail Sunucusu kurulmuş olup şuan için bünyemizde çalısan akademik, idari personelimize ve üniversitemizde öğrenim gören öğrencilerimize aktif bir şekilde hizmet vermektedir. Üniversitemiz Kütüphane Bilgi Belge Otomasyon Programı (YORDAM) ayrı bir sunucuda kurulmus olup aktif bir şekilde hizmet vermektedir. Ayrıca Proxy sunucu kurulmuş olup kütüphane veritabanlarına dışarıdan erişim sağlanmıştır. Bununla beraber Taşınır Mal Kayıt ve Kontrol yazılımı da mevcut olup diğer uygulamalardan bağımsız bir sunucu da hizmet vermektedir.

Bilgi İşlem Merkezi Sistem Odasında cihazlar;

  • 1 adet Metro sonlandırıcı Switch,
  • 1 adet Firewall,
  • 1 adet DNS-DHCP sunucusu,
  • 1 adet Mail Server sunucu,
  • 1 adet antispam/antivirüs sunucu,
  • 2 adet Öğrenci Bilgi Sistemi sunucuları,
  • 1 adet Web sunucusu,
  • 1 adet Kütüphane Yönetim Sistemi için sunucu ve Proxy sunucu,
  • 1 adet Tahakkuk Taşınır İşlemler için sunucu,
  • 1 adet Personel Özlük Programı ve Evrak Kayıt Sistemi için sunucu,
  • 1 adet Omurga Switch, 4 adet Switch, 1 adet IPS Cihazı ve Sunucu, 1 adet Wireless Controller ve 16 adet Wireless Cihazları ve 1 adet Thin Client Sunucu bulunmaktadır.

Üniversitemiz Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, gelişen bilişim teknolojilerini sürekli takip etmekte ve yeni uygulamalarla üniversitemize bilişim hizmetini sürdürmektedir. Üniversitemiz bünyesinde çıkabilecek sorunlara anında müdahale edebilmekte ve gerekli hizmetler sağlanmaktadır.