Birim Hakkında

Birim Hakkında
Üniversitemiz bünyesindeki Merkez Milli Piyango Eğitim Kampüsü ile il ve ilçelerdeki diğer yerleşkelerde internet hizmeti verilmektedir. Bunun yanında ağ cihazlarının bakımı, internet alt yapısı, sunucu hizmetleri, web hizmetleri gibi alanlarda da hizmet verilmektedir.
ULAKNET tarafından sağlanan Metro Ethernet hattımız, Milli Piyango Eğitim Kampüsüne 700 Mbps’ lik bir bağlantı sağlarken(Şehirlerarası 450 Mbps ve Şehiriçi 250 Mbps); uzak birimlere (İyidere YDYO 15 Mbps , Turgut Kıran Denizcilik Fakültesi 15 Mbps, Güneysu FTRYO 15 Mbps , Ardeşen Turizm Fakültesi 20 Mbps, Pazar Ziraat Fakültesi 15 Mbps’lik bağlantı, Teknik Bilimler MYO 20 Mbps, Sosyal Bilimler MYO 20 Mbps , Tıp Fakültesi 30 Mbps, Fındıklı Uygulamalı Bilimler YO 15 Mbps, Diş Hekimliği Fakültesi 20 Mbps ve Eğitim Fakültesi 50 Mbps’lik internet bağlantı verilmektedir. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi altyapısında kurulan Firewall(Güvenlik Duvarı) sunucusu ile korunmakta, DNS & DHCP sunucularıyla hizmet vermektedir. Bunun yanında Güvenlik Sistemi, gereksiz trafikleri(p2p gibi) önleyici, Gelen-Giden tüm mailleri filtreleme ve koruması için antivirüs sunucu kurulmuştur.
Web hizmetleri ve online hizmetler için; Web Sunucusu, Öğrenci Bilgi Sistemi, Personel Bilgi Sistemi, Kütüphane Programı, Taşınır Sistemler (sgb.net) Sunucuları ve kurumsal mail hizmetleri için Mail Sunucusu kurulmuş olup şuan için bünyemizde çalısan akademik, idari personelimize ve üniversitemizde öğrenim gören öğrencilerimize aktif bir şekilde hizmet vermektedir. Üniversitemiz Kütüphane Bilgi Belge Otomasyon Programı (YORDAM) ayrı bir sunucuda kurulmus olup aktif bir şekilde hizmet vermektedir. Ayrıca Proxy sunucu kurulmuş olup kütüphane veritabanlarına dışarıdan erişim sağlanmıştır. Bununla beraber Taşınır Mal Kayıt ve Kontrol yazılımı da mevcut olup diğer uygulamalardan bağımsız bir sunucu da hizmet vermektedir.
Bilgi İşlem Merkezi Sistem Odasında cihazlar;
  • 1 adet Metro sonlandırıcı Switch,
  • 1 adet Firewall,
  • 2 adet DNS-DHCP sunucusu,
  • 1 adet antivirüs sunucu,
  • 1 adet Öğrenci Bilgi Sistemi sunucuları,
  • 2 adet Web sunucusu,
  • 1 adet Kütüphane Yönetim Sistemi için sunucu
  • 1 adet Tahakkuk Taşınır İşlemler için sunucu,
  • 1 adet Elektronik Belge Yönetimi ve Personel Özlük Programı için sunucu,
  • 1 adet Omurga Switch, 2 adet Wireless Controller ve 250 adet Wireless Cihazı bulunmaktadır.
Üniversitemiz Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, gelişen bilişim teknolojilerini sürekli takip etmekte ve yeni uygulamalarla üniversitemize bilişim hizmetini sürdürmektedir. Üniversitemiz bünyesinde çıkabilecek sorunlara anında müdahale edebilmekte ve gerekli hizmetler sağlanmaktadır.