WanaCrypt0r 2.0 Virüsü Hakkında Bilgilendirme ve Korunma Yolları

17 Mayıs 2017 Çarşamba

WanaCrypt0r 2.0 virüsü, Windows işletim sistemindeki açıklardan yararlanarak bilgisayarınızı kontrolü altına alıyor ve bilgisayarı kullanılamaz hale getirerek kullanıcılardan internetin para birimi Bitcoin ile ödeme yani bir anlamda fidye istiyor. Eğer kullanıcılar bu fidyeyi ödemezde virüs, kullanıcıları bir daha bilgisayarını kullanamamakla tehdit ediyor.
      WanaCrypt0r 2.0 virüsü Windows XP ve Windows 8.1 dahil olmak üzere doğru düzgün virüs koruması olmayan tüm Windows 10 öncesi işletim sistemlerini kapsıyor. Bu virüsten güncel bir virüs koruması kullanan kullanıcılar zarar görmezken Windows 10'un güvenlik güncellemeleri bu virüse engel olmayı başarıyor ancak yeterli virüs koruması olmayan kullanıcılar apaçık tehdit altında. Windows 10 kullananlar ise şu an için güvende.
      Bu virüsün size bulaşmasını engellemeniz için uzmanlar her şeyden önce korsan içeriklerden kesinlikle uzak durmanız gerektiğini, lisanslı Windows sürümü ve tüm programları lisanslı kullanmanız gerektiğini söylüyor. Ayrıca antivirüs programının bu virüse karşı etkili olduğu ve hem aktif hem de güncel bir antivirüs programı kullanılması gerektiğini belirtiyorlar. Öyle ki birçok antivirüs programının yetkilileri bu virüsle karşılaşmamak kullanıcılarına antivirüs programlarını sürekli güncellemeleri gerektiğini de söylüyor.
      Merak uyandıran phishing epostalarına karşı dikkatli olunması ve eklerinin kesinlikle açılmaması gerekiyor.